Om Mediciner

Levaxin

2018-02-21 15:01 #0 av: RosaYlva

Jag har problem med sköldkörteln och äter sedan ca 1 år tillbaka Levaxin. Nyss fick jag veta att medicinen gjort att jag har alldeles för låga värden så de sänkte dosen lite. Har skakningar i händer och ögon. Min kontakt trodde att det var för att jag hade så låga värden. Vad tror ni om det?

Anmäl
2018-02-22 11:42 #1 av: Jane-Lyzell

Kan vara så beror på hur låga värden vi talar om - problemet med levaxin är att det ger samma symtom åt bägge hållen - vad ligger ditt TSH på ?

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

 

Anmäl
2018-02-22 11:57 #2 av: RosaYlva

Det sa inte sköterskan när jag var till henne, hon bara att den var låg.

Anmäl
2018-02-22 13:34 #3 av: Jane-Lyzell

ring och be få dina provsvar så kan vi se hur det ligger Skämtar det har du rätten till

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

 

Anmäl
2018-02-22 15:48 #4 av: RosaYlva

Försökte men kom inte fram. Men den 7:e mars kommer jag ta ett nytt blodprov

Anmäl
2018-02-22 22:26 #5 av: [Smulan_88]

Man kan gå in på ”minavårdkontakter” och logga in med e-legitimation och därigenom se provsvar och journal m.m. ”Bara ett tips” ;)

Anmäl
2018-02-23 06:18 #6 av: RosaYlva

#5 Smart :)

Anmäl
2018-02-24 23:31 #7 av: Jane-Lyzell

5 ja så gör jag

Sajtvärd på spiritualism.ifokus.  Min hemsida  www.lyztran.com   "Jag Är"

 

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.